Живий щит з містян: як росіяни “відбудовують” захоплений Маріуполь?

Уявіть собі повністю зруйновані зсередини будівлі: розтрощені стелі, тріщини у капітальних стінах, жодних комунікацій чи навіть каналізації. Таких будинків сотні. Вони не придатні для житла: вода, світло, газ, каналізація, тепло – всього цього немає, лише зруйновані бетонні споруди.

Проте росіяни придумали як швидко замаскувати власні воєнні злочини: щоб створити картинку “відновлення міста”, окупаційна влада замінює вікна у повністю зруйнованих зсередини будівлях.  

З точки зору російських загарбників, ситуація складається напрочуд вдало: містян депортують або ж створюють їм неможливі умови для отримання нового житла чи компенсацій, вціліле житло відбирають й роздають його російським військовим та їх сім’ям. Паралельно з цим, федеральний бюджет російської федерації виділяє гроші на “відновлення Маріуполя”, які розкрадаються окупаційною владою на всіх рівнях. 

Результат таких дій: гарна телевізійна картинка для росіян, активний геноцид українського населення та… “живий щит” з мешканців. Тому що насправді росіяни дійсно зводять тимчасові бетонні споруди (житло без комунікацій) в Маріуполі. Але всі вони розташовані на периферії міста по лініях потенційного контрнаступу ЗСУ. 

Про тендери на ікони, брехню щодо відновлення міста, геноцид вцілілих мешканців, нерозібрані завали з тілами людей під ними та PR-активність фашистської російської федерації на вбивстві та воєнних злочинах – далі в OSINT-розслідуванні Molfar. 

Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

Про реальний стан руйнувань у захопленому Маріуполі

Для оцінки руйнувань, що зазнало місто Маріуполь під час облоги російськими військами, ми будемо посилатись на українські ресурси. Причина – російська сторона жодного разу не повідомила публічно власну оцінку руйнувань міста. 

Оцінка руйнувань від Маріупольської міської ради

Ця оцінка ґрунтується на повідомленнях місцевих жителів, які документували руйнування власних осель і робили онлайн-запит до ресурсів Маріупольської міської ради: з метою подальшого оформлення компенсації із бюджету міста. 

У грудні 2022 Маріупольська міська рада заявила, що під час облоги міста було зруйновано 11 тисяч приватних будинків, 38 тисяч будинків було пошкоджено. На березень 2023, за оцінками міської ради Маріуполя, під час захоплення міста було зруйновано 1350 багатоквартирних будинків від загальної кількості – 2600. При цьому, на жовтень 2022 було пошкоджено житло 156 тисяч мешканців. 

З початку повномасштабного вторгнення і на грудень 2022 населення міста скоротилось з 432 тисяч до ~120 тисяч мешканців.

Оцінка руйнувань згідно з інтерактивною онлайн-мапою

Цю мапу створив фахівець із роботи в соцмережах Віталій Штутман. Це проста користувальницька Google-мапа, на якій позначені зруйновані та ушкоджені будівлі Маріуполя. До кожної позначки додано фотографії або відео, що фіксують руйнування чи пошкодження.

Згідно з опублікованою інтерактивною мапою, зафіксовано руйнування будинків (1740), шкіл (48), дитячих садків (12), інститутів та коледжів (15), лікарень (20), ринків, магазинів, кафе та готелів (110), церков (11), кінотеатрів, музеїв, будинків спорту та культури (25), державних установ (30).

Темпи відбудови міста зі слів окупаційної влади Маріуполя

Отже, російська сторона не повідомляє про реальну кількість руйнувань. Натомість – звітує про побудовані та відновлені об’єкти поза контекстом їх кількості в загальній оцінці збитків. Пропонуємо порівняти масштаби руйнувань з масштабами “відбудови” міста. 

Влітку 2022 російські ЗМІ повідомляли, що до кінця року рф планує побудувати 12 п’ятиповерхівок. За словами радника мера Маріуполя Андрющенка, будівництво розраховане лише на 2% від усіх жителів міста, які потребують житла. У листопаді 2022 російські ЗМІ повідомляли, що в новий комплекс заселили лише 15 родин.

У березні 2023 мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що для повноцінного відновлення міста знадобиться близько 20 років. На березень 2023 окупаційною владою планувалося до кінця року побудувати 30 багатоквартирних будинків, що становить 2,2% від зруйнованих. 

У листопаді 2022 пушилін відзвітував про завершення відновлення 150 будинків, та роботу над відновленням ще 1250 об’єктів. Вірогідно, мова йде про найменш ушкоджені будівлі. 

За словами росіян, на січень 2023 мешканцям міста було виділено 1 мільярд рублів (~$12.7m), гроші отримали ~4 тисячі людей. За грубим підрахунком, це 3% від населення. Також, для мешканців від окупантів передбачена компенсація 3 видів:

  • $446/m2 або нова квартира у разі втрати житла;
  • $76/m2 якщо житло не знищено, а потребує ремонту;
  • та $1300 за кожного члена родини у разі втрати житла.

Далі пропонуємо порівняти компенсаційні відшкодування, які пропонує маріупольцям окупаційна влада, з реальними цінами на житло в росії та Україні. 

Підкреслимо ще раз: попри занижені компенсаційні відшкодування, російська окупаційна влада спромоглась задовольнити потреби лише 3% від усіх нужденних маріупольців. Тому реальний стан справ з виплатами в десятки разів гірше за номінальний. 

росіяни не відбудовують, а забудовують Маріуполь: у чому принципова різниця? 

Аналізуючи адреси, де росіяни збудували нові домівки, можна побачити, що вони були збудовані на пустирі. Тобто від самого початку там нічого не було, місто не відновлюють, а добудовують на незайнятих ділянках. Ймовірні фото розташування будинків наведені за березень 2022.

Це свідчить наступне: пріоритетом для російських окупантів є не відновлення міста, а проста забудова незайнятих ділянок умовно придатними для житла бетонними спорудами. Розмови про “відшкодування та відновлення” є лише розмовами, на практиці вони не збираються відбудовувати зруйноване. 

У червні 2022 росіяни почали розповсюджувати списки адрес будинків під знесення чи ремонт. Мерія Маріуполя повідомила, що це маніпуляція, адже таким чином вони намагаються “заманити” маріупольців назад у місто. Згідно з мапою, яка була створена на основі опублікованих адрес для знесення, щонайменше 30% будинків не мають пошкоджень, також є вцілілі будинки з позначкою “знести”. 

За інформацією міськради та українських ЗМІ, росіяни вдавалися до такої маніпуляції, щоб маріупольці приїхали до міста, аби врятувати вціліле майно, чи повернутися жити, бо житло начебто відремонтують. Існує декілька теорій, які це пояснюють.

  1. Ідеологічна: росіяни прагнули якомога скоріше створити картинку “квітучого звільненого Маріуполя”.
  2. Приховування власних злочинів: під завалами будівель досі можуть залишатися тіла людей, що загинули в перші місяці повномасштабного вторгнення. Розбирати завали вручну живою силою — занадто довго, тому окупанти просто зносять будинок і відправляють на смітник будівельне сміття разом з залишками тіл маріупольців.
  3. Збір даних населення.

Теорію про приховування воєнних злочинів підтверджує випадок з Маріупольським драмтеатром, який росіяни зруйнували авіабомбою разом із сотнями цивільних, що були всередині. Після цього руїни театру разом із залишками тіл людей під ними – росіяни знесли за допомогою важкої будівельної техніки.

Плани росіян на “відбудову” міста та пропагандистські сюжети 

У вересні 2022 російський віцепрем'єр марат хуснуллін сказав, що є затверджений план, згідно з яким, місто планують відновити за 3 роки. При цьому, за словами міністра будівництва та ЖКХ рф ірека файзулліна, мова йде про “повне відновлення”. Згодом було оголошено про можливість виконання трирічного плану за 2 роки.

Натомість у березні 2023 року мер Маріуполя Вадим Бойченко зробив іншу, приближену до реальності заяву. За його словами – для повноцінного відновлення міста знадобиться близько 20 років. Зважаючи на темпи "відновлення" – по 3% в рік – за 3 роки окупанти точно не зможуть відновити місто!

Майстер-план відновлення Маріуполя

У жовтні 2022 був опублікований детальний план забудови Маріуполя до 2035, розроблений у москві, підготовлений Єдиним інститутом просторового планування на замовлення Мінбуду росії. У плані перераховано 4 типи забудови Маріуполя: історичні, багатоквартирні та приватні будинки, повоєнні та пізньорадянські будівлі. Також є інформація про проєктне населення Маріуполя на 2022 – 212 тисяч, на 2025 – 350 тисяч, 2030 – 450 тисяч, 2035 – 500 тисяч мешканців. 

У російському виданні The Village.ru анонімний експерт з будівництва про плани окупантів каже наступне.

  1. Не вказано коштом чого планують збільшення населення більше ніж удвічі за 10 років, ким будуть ці люди, який у них буде статево-віковий склад тощо.
  2. Також парадоксально, що відновлення починається з історичного центру та “Азовсталі”. Мікрорайони, найбільш щільно та сильно постраждалі, де даху над головою позбулися десятки тисяч містян, заплановані до відновлення на 2030-2035 роки.

Судячи з усього, реальне завдання документа – не довгостроковий стратегічний розвиток, а дуже конкретна тактична історія: швидко приховати сліди війни в центрі, створити життєрадісну картинку на невеликому клаптику міського простору. Не заради жителів міста, а заради глядачів, які побачать цю картинку.

Приклад руйнувань, що зазнали житлові будинки в Маріуполі

Ймовірно, росіяни наймають молодь аби вони записували пропагандистські відео про те, як відбудовують Маріуполь. Так, блогерка “Маша из Мариуполя”, Чушикіна Марі, та її ймовірний чоловік “Мариупольский Ванек”, Чушикін Іван, почали знімати відео про “відновлення” Маріуполя 2 місяці тому. На їхніх каналах присутні відео з російською символікою та фотографіями путіна. 

У березні 2023 Чушикіна зареєструвала російський ІП в Маріуполі, ймовірно, для отримання виплат за знімання пропагандистських відео. На 2021 Чушикіна була прописана в Маріуполі за адресою вулиця Земська, 44, квартира 4. Іван прописаний в Маріуполі з 2014 за адресою: вулиця Покришкіна, будинок 16, квартира 14.

Ймовірно, за пропагандистську діяльність їм пообіцяли надати житло, адже обидва їхні будинки знаходяться в списках під знесення. Також, було знайдено канал “Сила В Правде 🇷🇺 Мариуполь”, в описі каналу ті самі реквізити, що й у каналі “Маша из Мариуполя”. 

На відео вище пропагандистка фільмує багатоповерхівки, у яких були пофарбовані фасадні стіни. З суттєвих змін – це все що було зроблено. Стан будівель зсередини на відео не зафіксований. Натомість його фіксували мешканці будівель на каналі Маріупольської міської ради. 

На відео вище можна роздивитись один з таких “зовнішньо відновлених будинків” – нові вікна у капітально пошкодженій будівлі, всередині тільки голий бетон, комунікації та інші умови для життя повністю відсутні. 

Хто “відбудовує” Маріуполь?

Згідно з інтерв’ю радника мера Маріуполя Петра Андрющенка від березня 2023, росіяни не дозволяють маріупольцям брати участь в будівництві, адже бояться, що вони передадуть їхні позиції представникам Сил Оборони України. Росіяни ведуть “політику заміщення”: маріупольців не беруть на роботу, не виплачують заробітну плату. За його словами, їх підштовхують до “самодепортації”, а на їх місце завозять цивільних росіян, яких селять у вцілілі дома, що не мають власників та визнані “безгосподарськими”. 

За словами маріупольців, в місто активно завозять населення далекого сходу та Кавказу. На березень 2023: ~1000 вцілілих квартир вже визнанні безгосподарськими та роздаються приїжджим громадянам рф.

Гроші та корупція окупаційної влади

Влада рф не оприлюднює детальних кошторисів на будівництво на окупованих територіях, розрахунок також ускладнюється через різні джерела фінансування – як федеральний бюджет, так і місцеві бюджети суб’єктів рф. Ймовірно, видатки на потреби окупованих українських територій входять до так званого “спеціального інфраструктурного проєкту”, увесь обсяг якого сумарно становить 377 мільярдів рублів ($4.77 мільярдів) на 2023-2025, та розподіляється наступним чином.

При цьому, у ці суми можуть входити інші витрати окрім будівництва. На Маріуполь припадає третина будівельної активності від усіх окупованих територій (за виключенням Криму), таким чином пропорційно сплановані трирічні видатки на місто можуть складати $1.57 мільярдів. При цьому, за словами мера Вадима Бойченка, вартість відбудови тільки одного Маріуполя оцінюється у $14 мільярдів на 7-10 років

Фактично на відбудову Маріуполя потрібно в три рази більше коштів, аніж заявлено окупаційною владою, та в 5 разів більше часу. Але за умов тотальної корупції більша частина коштів навіть не дійде до маріупольців. 

Згідно з журналістським розслідуванням, більшість нужденних маріупольців продовжують жити в підвалах та гаражах, оскільки ключі від нових осель роздають тільки “на камеру”: житло отримують лише військові, або ті, хто тісно співпрацює з владою так званої “ДНР” та активно підтримує росію. У липні 2022 був випущений репортаж, в якому заявлено, що домівки будує міноборони рф, тому квартири в них отримають в першу чергу військові, а також мешканці, які співпрацюють з росіянами, та працюють у важливих для росії структурах: морський порт, залізничні вузли та комунальні структури. 

Тендери на постачання ікон, а не будматеріалів

Розслідувачі Molfar знайшли тендер за травень 2023 на “Виконання робіт із відтворення ікон для виставки Ліки російської ікони та організації виставки Ліки російської ікони” – на даний захід у зруйнованому злиденному місті планують витратити 60 мільйонів рублів ($75 тисяч).

Це лише один приклад корупції влади та розкрадання виділеного бюджету міста, але дуже показовий. 

Якість будинків, якими забудовують зруйноване місто

Російські ЗМІ розповіли про будівництво тимчасових одноповерхових бетонних модулів типу хостела з кімнатами на 8 людей, однак для їх розміщення обирають непридатні для проживання місця. Наприклад, на вулиці Флотській, на якій знаходиться старий тліючий сміттєвий полігон. У липні 2022 полігон горів протягом декількох днів. За словами Андрющенка, у повітря викидалася велика кількість хімічної отрути.

У 2022 радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що росіяни будують “збірні бетонні курники” під виглядом багатоповерхівок. Бетонні коробки ставлять одна на одну на бетонну цеглу без скріплення між собою. Також, за словами Андрющенка, в такі конструкції не будуть проводити опалення.

В будівлях відсутній “натяк на туалет/душ”, а вікна знаходяться на рівні підлоги. Конструкція без утеплення, між поверхами збірної конструкції – повітря, дерев’яні бруси та монтажна піна. Такі будинки не придатні для житла, вони можуть слугувати тільки тимчасовим прихистком у теплу пору року. 

Використання забудов у якості “живого щита”

У липні 2022 з’явилася інформація, що росіяни будують у Маріуполі “живий щит”. Так, Андрющенко повідомив, що “модульні будиночки” для безхатніх маріупольців будують в декількох сотень метрах від лінії оборони. 

У березні 2023 у своєму інтерв’ю Андрющенко сказав, що будівництво націлене на укріплення міста та підготовку до контрнаступу. Росіяни масово будують оборонні споруди, позаду яких розташовані нові житлові квартали: вже зведені та заплановані. Таким чином окупанти планують використовувати будівлі цивільних людей як “живий щит”. Андрющенко також підтвердив, що всі новобудови розміщуються на лінії потенційного контрнаступу ЗСУ під час очікуваної деокупації міста. 

Брехня про відновлення комунікацій

Російські ЗМІ звітують про відновлення комунікації, води, газу та електрики. За словами Миколи Осиченко, президента ТОВ “ТРО “Мариупольское телевидение”, централізованого опалення в Маріуполі не буде, адже котельні працювали на газу, а газова система Маріуполя побудована за принципом “блокчейну”, тобто для того, щоб до споживачів доходив газ, усі газорозподільні станції та вся магістраль повинні бути цілими. Однак, в Маріуполі магістраль розбита.

На липень 2022 в місті не було води. На серпень 2022, згідно з українськими ЗМІ, в місті не було світла та води. 

На грудень 2022 мер Маріуполя Бойченко повідомив, що опалювального сезону у Маріуполі немає, жителі замерзають. Щоб хоч якось покращити ситуацію, росіяни роздавали обігрівачі, люди стояли за ними у кілометрових чергах, однак в більшості будинків не було електроенергії, щоб їх під’єднати. Також, повідомлялося, що коли в будинки намагалися подавати електрику, часто виникали пожежі. На лютий 2023 у більшості будинків досі не було централізованого опалення та були проблеми з рештою комунальних послуг. Через нестачу тепла по місту ширилася епідемія грипу: на грудень 2022 рівень смертності сягав 250 осіб на тиждень. Люди писали на будівлях та асфальті написи “SOS! Замерзаємо!”.

Висновки: росіяни продовжують знищувати Маріуполь

Окупаційна влада росіян чинить геноцид у захопленому місті, розкрадає виділені на відновлення бюджетні кошти та перетворює місто на фортифікаційну лінію оборони, де “живим щитом” планують використати самих маріупольців. Мирні мешканці мусять проходити фільтраційні табори, після чого росіяни вирішать чи дозволено їм залишитися в місті, чи вони поїдуть в колонію або російську в’язницю. Навіть якщо людині дозволять залишитися в місті – вона не знайде собі роботи, бо окупанти відмовляють місцевим у працевлаштуванні. Таким чином окупанти змушують людей до “самодепортації”, щоб завести на їх місце громадян рф з віддалених східних регіонів.  

Єдине в чому російські загарбники мали успіх – це створення пропагандистських сюжетів, у яких на камеру фільмують зовнішній косметичний ремонт у повністю зруйнованих будівлях. 

На жаль, в цьому розслідуванні ми не розповіли й половини від реального стану справ в тимчасово (!) окупованому Маріуполі. Більше інформації по розслідуванню Molfar ви можете отримати 👉 за цим посиланням

Додатково: про важливість Маріуполя та його роль у війни росії проти України

Маріуполь – це портове місто з виходом до Азовського моря. Навіть повністю зруйноване місто ніяк не заважає росіянам вантажити кораблі в маріупольських портах та відправляти вантажі на продаж через Керченську протоку, далі через Чорне море, а потім хоч світ за очі. Так само й Бердянськ. Це дуже важливі логістичні вузли для торговельного судноплавства. Самі по собі ці два міста мають велику цінність саме через порти, також вони є транзитним коридором з російської федерації до Кримського півострова по території материкової України. 

До російського вторгнення в Маріуполі вироблялась стратегічна кількість металу на заводі “Азовсталь”. Цей завод був одним з найбільших у світі виробництв металу. Виплавлений метал активно використовувався у воєнних цілях, транспортування продукції здійснювалось морем: готова продукція одразу вантажилась на баржі й торгувалась за кордон. Тепер цього немає, завод повністю зруйновано. 

Щодо важливості Маріуполя у війні та подвигу його оборонців – нагадаємо головне. В повному оточенні, з попередньою забороною на створення ліній оборони, лідер Азовського руху підполковник Денис Прокопенко організував оборону міста. Він взяв під командування не тільки азовців, але й всі вцілілі підрозділи, які хотіли тримати оборону без жодного реального шансу на перемогу. Оборона тривала 86 днів, 82 з яких – у повному оточенні. Завдяки героїчним діям українських захисників: Азовців, Нацгвардійців, Морпіхів та всіх суміжних підрозділів, завдяки оборонцям Маріуполя та Азовсталі – Україна вистояла перші місяці війни. 

Якби не операція по обороні Маріуполя, за оцінкою експертів, російські війська безперешкодно продовжили б свій загарбний рух. Жива сила, час та зброя, що вони витратили на Маріуполь – могло б вистачити на захоплення Запоріжжя, Дніпра та облоги Одеси. Захисники Маріуполя дали Україні та партнерам України життєво необхідний час на формування ліній оборони та передачу зброї для опору загарбникам. 

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

#Україна #Москва #пропаганда #маріуполь
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами