“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Другий рік минає з моменту виходу українських захисників з “Азовсталі”. Зараз в полоні близько 1900 захисників Маріуполя, які вийшли з Азовсталі, серед них понад 900 бійців бригади Азов. Вони захищали Маріуполь і вийшли за наказом вищого військового керівництва України, маючи домовленість. Але нині російська пропаганда продовжує поширювати абсурд і брехню про героїв, які захищали Маріуполь і виграли тим час для всієї України. Їм закидують, що вони здалися добровільно й, нібито, зрадили Україну, називають їх «найманцями» й «терористами», і, звісно ж, брешуть, про “чудові умови”, в яких українських військовополонених утримує ворог.

 

Спільнота волонтерів аґенції Molfar разом із родинами військовополонених та ГО "Спільнота Оленівки" підготували цей матеріал, щоб розвінчати брехню, котру росіяни поширюють про захисників Маріуполя.

 

Чому росія ненавидить “Азов”?

“Азов” відігравав ключову роль в обороні Маріуполя з початку війни. З 2014 року, коли росія напала на Україну, бійці полку навчали особовий склад веденню бойових дій і використанню військової техніки за стандартами НАТО. Відтак вони стали високомотивованими патріотами та професійними військовими. Тож російське керівництво боїться “Азову” саме через їхню ефективність. У цьому, схоже, й полягає основна причина, чому російська пропаганда демонізує військових “Азову”, називаючи їх “неонацистами” та терористами. 

"Чому взагалі вони ненавидять “Азов”? Тому що це люди, які завжди мали активну громадянську позицію, які добровільно стали на захист України, які мають свої переконання",  

– Марія Алєксєєвич, дружина бійця “Азову”.

16 травня 2022 за наказом вищого військового керівництва, оборонці Маріуполя, у тому числі воїни полку "Азов", почали вихід з Металургійного комбінату "Азовсталь". Було декілька заяв про те, що це “евакуація”, після якої одразу відбудеться обмін. Тим часом росіяни раділи у соцмережах: 

 

Скриншот із допису російського телеграм-каналу “Мардан”

Окрім огидної всеросійської радості, ворог публікував чимало фейків про “Азов”. Ось деякі найабсурдніші висловлювання російської пропаганди:

 

Фейк: “Азов” – це самостійне терористичне утворення.

 

Насправді “Азов” – це формування Національної гвардії України засноване у 2014 році. З початку 2023 підрозділ офіційно відомий як 12-та бригада спеціального призначення “Азов” у складі НГУ. Це означає, що “Азов” перестав бути батальйоном і був реорганізований у бригаду спеціального призначення, що дозволяє їм мати більш значну бойову силу.

 

Фейк: Азовці вщент знищили місто Маріуполь.

Публікація пропагандистського видання. Джерело

“Азов” не мав бомб чи літаків для масованих авіаударів. Руйнування міста – це справа рук російських військових та найманців, які завдавали авіаударів.

 

Фейк: “Азовці” використовували маріупольців як живий щит

Заява пропагандистів у мережі Х. Джерело.

Ще одна безпідставна теза російської пропаганди. Офіційні заяви української влади та міжнародних організацій неодноразово спростовували ці твердження. Крім того, незалежні розслідуваннямедіа, та незалежні аналітики, підтверджують, що саме російські війська вчиняли воєнні злочини, зокрема обстріли цивільної інфраструктури (12) та житлових кварталів.

 

Фейк: Українські військові з “Азовсталі” здалися, бо не хотіли помирати за свою країну.

Джерело російський Telegram канал.

Правда ж у тому, що захисники “Азовсталі” вийшли за наказом вищого військового керівництва, щоб зберегти свої життя, а не через відсутність бажання боротися.

 

Розуміємо, що ці абсурдні тези російської пропаганди — це лише спроби дискредитувати героїв, які захищали Маріуполь і всю Україну від російських загарбників. Мета полягає у тому, щоб, зокрема, запобігти їхньому обміну, надалі поширювати фейки.

 

росія порушує усі пункти Міжнародного права, утримуючи полонених у нелюдських умовах і вдаючись до тортур.

 

Фейк: “Азовці” – терористи, які не підлягають обміну.

Скриншот з російського пропагандистського telegram-каналу

Насправді на Міжнародному рівні ніхто не вважає “Азов” терористами. Обміни вже відбувалися. Але при цьому росія відчайдушно намагається просувати свій наратив на заході. Така пропаганда періодично була ще до повномасштабного вторгнення і щоразу її спростовували. Однак деякі англомовні видання повторюють російські наративи. Крім того, існує безліч дрібних пропагандистів, які просувають російську пропаганду. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Як військовий з США розповсюджує пропаганду під маскою OSINT-аналітика

 

У серпні 2022 року верховний суд росії оголосив “Азов” терористичною організацією. Це дозволяє засуджувати членів батальйону до тривалих тюремних термінів. Рішення було прийнято на тлі тривалих зусиль з боку росії зобразити “Азов” як групу з неонацистською та ідеологією. 

Скриншот з допису російського депутата у Telegram

"В мене є дві думки стосовно цього. З одного боку, якби вони не хотіли обмінювати “Азов”, цього б взагалі не було, але все одно в обмінах були представники полку “Азов”. Обміняли багато офіцерів, командний склад. Минулого року, 6 травня, був обмін 45 “азовців”. І звісно, що вони це роблять… Це все-таки націлено на пропаганду в росії, тому що вони знову ж таки хочуть зробити “азовців” незрозуміло ким. Тому, якщо говорити про татуювання (тому що багато татуювань, які вони показували, що нібито вони є в представників полку “Азов” [ред. — мова йде про націоналістичні, окультні або татуювання з рунами]), вони так само є і в росіян, російських військових. Окрім цього, не всі “азовці” мають татуювання. У мого чоловіка, наприклад, жодного немає, але він боєць полку “Азов”", 

– Марія Алєксєєвич, дружина бійця “Азову”.

Фейк: “Азовці” катували й вбивали цивільне населення.

Скріншот з російської мережі VK. Джерело.

Це твердження поширювали декілька російських пропагандистів і ЗМІ. Вони також заявляли, що це нібито “Азов” руйнує Маріуполь. Хоча насправді, “Азов” навіть не мав таких сил та засобів.  

 

Військові “Азову” були заблоковані на території “Азовсталі” й не мали можливості проводити масштабні атаки. Всі руйнування Маріуполя – результат російських обстрілів, бомбардувань з літаків чи з вертольотів.

  

"Звісно, що вони не вбивали цивільне населення. У них не було такої кількості зброї в Маріуполі, щоб знищити всі ті будинки. Але все одно є люди, які цьому вірять",  

– Марія Алєксєєвич, дружина бійця “Азов”.

Фейк: російська сторона поводиться гуманно з полоненими.

Скриншот з відео пропагандистського видання.

Хоча самі росіяни стверджують, що надають усі умови для військовополонених, реальність значно відрізняється від картинки, яку вони транслюють. Декілька міжнародних видань публікували інформацію про те, як насправді поводяться росіяни з полоненими українцями (123). Оскільки досі чимало оборонців у російському полоні, військові не розповідають усю правду про умови перебування. Це може мати прямий вплив на тих, хто наразі у неволі.

 

“Якщо казати саме про дотримання Женевських конвенцій стосовно “Азову”, то вони для росіян найлютіші вороги. По суті на фоні “Азову” в них і будувалась пропаганда упродовж багатьох років. Тому тут і не варто було сподіватися, що Женевські конвенції будуть дотримуватися. Я не можу говорити про абсолютно всіх військовополонених з інших військових частин, бо в різних колоніях ставлення різне. У рф утримується величезна кількість українських полонених, щоб надати кожному належні умови утримання треба також мати на це і ресурси. Тому не думаю, що вони цим переймаються”,  

— Анна Лобова, співзасновниця громадської організації “Спільнота Оленівки”

"У них досить потужна пропаганда, яка роками ведеться у медійному просторі і в освітньому. Все робиться на офіційному рівні", 

— Анастасія Гондюл, дружина бійця “Азову”.

Фейк: Азовці виходили в полон з великими сумами грошей і золотом

Скриншот допису у російському пропагандистському каналі. Особа з відео роказує про золото яке нібито вилучили в Азовців.

Декілька російських пропагандистів поширювали фейк про те, що бійці "Азов" нібито зберігали золото на території заводу Азовсталь. Ці твердження частина пропагандистської кампанії, яка спрямована на дискредитацію українських військових. Жодного достовірного джерела яке б підтвердило наявність золота чи великих сум грошей у бійців "Азов" не існує. Українські офіційні особи та ЗМІ неодноразово спростовували такі заяви. 

 

Фейк: у складі “Азову” воюють іноземні найманці

 

Іноземні добровольці приєднувалися до Збройних Сил України з 2014 року, коли росія вдерлася на території Донецької та Луганської областей. Серед них були грузини, які сформували, наприклад Грузинський національний легіон, білоруси (полк імені Кастуся Калиновського) та інші. 

 

Від 10 лютого 2023 іноземці мають право служити за контрактом у всіх військових формуваннях України.

 

Наратив, що нібито "Азов" — іноземні найманці активно розповсюджує зокрема російське міноборони. Однак усі іноземні бійці на території України — добровольці. Вони часто сприймають боротьбу України проти російської агресії як частину власної боротьби проти авторитарних режимів. 

 

Що кажуть у Міжнародному Комітеті Червоного Хреста?

Родичі військовополонених та небайдужі громадяни щотижня збираються на мітинги (123), щоб нагадати всьому світу, що в полоні досі знаходиться багато українських військових. Полон вбиває.  Тому цими акціями родичі намагаються привернути увагу до долі своїх рідних.

 

У яких умовах тримають військовополонених у росії насправді сказати складно. На жаль, ця інформація залишається недоступною навіть для найближчих родичів. Такими питаннями повинен опікуватися Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Громадське обʼєднання “Спільнота Оленівки” звернулося до них з офіційним зверненням. 

 

До Міжнародного Комітету Червоного Хреста було відправлено цілий ряд питань, які стосувалися умов утримання українських військовополонених у росії. Зокрема, запитували й про кількість полонених, їхнє місце перебування, спроби отримати доступ до них та успішність таких спроб. Питали також про заходи МКЧХ для покращення умов утримання українських полонених. 

 

Як повідомляють представники громадського обʼєднання “Спільнота Оленівки” їм відповіли наступне: 

Відповідно до свого мандату, МКЧХ може ділитися інформацією лише з сім'ями, які звертаються до МКЧХ щодо своїх зниклих безвісти або полонених близьких. Ми раді надіслати офіційне запрошення Громадському Обʼєднанню "Спільнота Оленівки" на сесію запитань і відповідей у делегації в Києві або онлайн у зручний для вас час. Сесія буде присвячена відповідям на найскладніші та хвилюючі питання. 

— з відповіді МКЧХ до ГО “Спільнота Оленівки”.

Оборона Маріуполя і заводу “Азовсталь” стала однією з найгероїчніших сторінок сучасної історії України. Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, Маріуполь був майже зруйнованим Кількість загиблих оцінюють у 8 — 20 або навіть 100 тисяч (123). Встановити реальну кількість загиблих неможливо через російську окупацію. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Живий щит з містян: як росіяни “відбудовують” захоплений Маріуполь?

 

Захисники Маріуполя, більшість з яких складали бійці полку "Азов", відступили до укріплень “Азовсталі”, де тримали оборону протягом 82 днів. Вони витримували безперервні атаки російської армії, яка використовувала артилерію, авіаудари й танки. Оборона “Азовсталі” закінчилася 16 травня 2022 року, коли командування Збройних Сил України наказало захисникам скласти зброю, щоб зберегти їхні життя​

 

Після виходу в полон, багато захисників “Азовсталі”, за інформацією з російських новин, були перевезені до колонії в Оленівці, на тимчасово окупованій території Донецької області. 29 липня 2022 року в Оленівці стався теракт, під час якого було вбито росіянами понад 50 українських військовополонених. 

 

Пропаганда кремля активно поширює брехливі тези про захисників “Азовсталі”. Їхні звинувачують у зраді, тероризмі, вбивствах мирного населення. Насправді ці твердження — брехня. Річниця виходу з “Азовсталі” нагадує про подвиг українських військових. Ми маємо зробити усе можливе для їхнього звільнення. Маємо викривати й нагадувати світу про порушення міжнародного права з боку росії. Підтримка міжнародної спільноти та розповсюдження правди — критично важлива для боротьби з російською пропагандою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Війна #Україна #аналітика #пропаганда
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Чому більше немає потреби атакувати Кримський міст? Нульові перевезення та обхідні маршрути в окупованих територіях — Molfar аналізує супутникові фото
Чому більше немає потреби атакувати Кримський міст? Нульові перевезення та обхідні маршрути в окупованих територіях — Molfar аналізує супутникові фото

У статті розглядається стан Кримського мосту після атаки у липні 2023 року. Аналітики аґенції Molfar зʼясували, що наразі залізнична частина незаконно збудованої переправи не бере участі у воєнній логістиці росіян та виявили нові шляхи стратегічних переправ, які наразі є значно функціональнішими, ніж розбите залізничне полотно Кримського мосту, й становлять реальну загрозу.

Зв’язатися з нами