Розкриття схеми залучення інвестицій та обману клієнтів українських IT-стартапів

У 2016 році український IT-стартап представив робот-пилосос, яким керують за допомогою Alexa. Проект зібрав $100,000 з необхідних $50,000 на Kickstarter і $140,000 на Indiegogo. У 2019 проект виграв безповоротний грант від Єврокомісії на суму 1 млн євро і, за словами засновника, отримав 5000 замовлень клієнтів на суму $2 млн. Проте, за даними митних накладних, в 2019 році було відправлено 61 замовлення, а в 2020 році - ні одного. Як мінімум чотири вкладника, згідно з відгуками, отримали пошкоджений товар через неналежну упаковку, а 25 вкладників досі чекають відправлення.

У грудні 2020 року компанія повідомила, що виробництво призупинено через коронавірус, а відправки буде відновлено у 2021 році. Служба підтримки тимчасово не приймає повернення пошкодженої техніки.

Molfar встановили, що співзасновник стартапу і один з інвесторів брали участь в ще одному проблемному проекті. Виробник контролерів з тактильним зворотним зв'язком не доставив клієнтам продукцію або доставив її пошкодженою. Схема аналогічна: створення MVP, вихід на Kickstarter і інвесторів, збір коштів і плавне згортання виробництва. Перевірка біографії власників проекту, яку аналітики Molfar виконали для одного з інвесторів, допомогла запобігти повторенню ситуації та уникнути фінансових втрат.

Зв’язатися з нами