ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Коли ми думаємо про таємних союзників росії, то на думку відразу спадають певні країни, як от Китай, Казахстан, Іран. Але чи буде для вас несподіванкою, якщо серед переліку цих країн виявиться Німеччина або США? Виявляється, що у бастіонах світової демократії, є бізнеси, яким вигідніше підтримувати росіян.

Ця стаття заснована на OSINT-дослідженнях Molfar, які були опубліковані на сайті з травня 2023 року до травня 2024 року. 

інфографіка в яких країнах бізнес співпрацює з росією

Чехія. Філія виробника ракет Х-55, Х-59

Смоленський авіазавод є частиною російської державної корпорації “Тактіческоє Ракєтноє Вооруженіє". В цю ж корпорацію входить конструкторське бюро з розробки “крилатих” ракет “Радуга”, яке є основним замовником виробництва ракет у Смоленського авіазаводу.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Фабрика ракетного терору: де і як росіяни будують ракети, якими обстрілюють Україну?

 

У 2010 році завод СмАз, спільно з виробником літаків PRAGUE Avia, створив компанію в Чехії — CONSUL group of companies s.r.o. Ймовірно, на завод все ж були накладені санкції за співпрацю з росією. 

 

Відомо також про компанію “Aerotech Service S.R.O.” з Чехії. Вони постачали у росію вироби для ремонту авіадвигунів “АИ-24”. Останній раз це було 2020 - 2021 роки (12). 

 

СмАЗ має контракти з міноборони рф до 2025 року. Основним замовником виступає їхня материнська корпорація — “Тактічєскоє ракєтноє вооруженіє” (“Тактическое ракетное вооруженние”). У зв’язку зі збільшенням портфеля замовлень, у 2024 на заводі планують збільшити й кількість співробітників — до 4300 осіб. 

Словаччина. Кремній, свердла, візи — в росію

росіянин Сєргєй Ступар виступає як "торговий представник" росії у Словаччині. Він активно “сприяє розвитку” економічної співпраці. Зокрема у 2022 році Ступар був на зустрічі (12) із представниками компанії SILK ROAD Slovakia s.r.o., яка займається мінеральним паливом. Там обговорювали можливості торгівлі між Словаччиною та росією, враховуючи “поточні економічні умови”, тобто санкції та війну, яку розвʼязала росія проти Україні. 

 

Це не єдине досягнення Ступара. Літом 2022 року він проводив переговори з представниками бізнесу Словаччини. Там обговорювали як розвивати виробництво в рф, участь у російських виставкових заходах 2022 року. 

 

Восени 2022 Сєргєй Ступар зробив візу в рф для Андрія Данко (FB), голови словацької національної партії. Це єдиний політик ЄС, який відвідував військовий парад у москві 9 травня 2019 року. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Шпигуни з рф: Європа, домашнє насилля, корупція

 

Сєргєй Ступар також активно допомагає звʼязкам словацького бізнесу з росією. У жовтні 2022 року головний редактор видання "Dimenzie" Роберт Матейович звернувся до Ступара з проханням сприяти словацьким інвесторам, які мають намір інвестувати в проєкт з виробництва кремнієвих злитків. Проєкт передбачає створення виробництва в селі Цінобаня, де є індустріальний парк. Орієнтовна сума інвестицій становить близько €4 млн.

 

Туреччина. Постачання fpv та запчастин для гелікоптерів росіянам

Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, Туреччина намагалася балансувати між путіним і цивілізацією. Вони спочатку підтримали Україну — зокрема надавали гуманітарну допомогу, допомагали безпілотниками Bayraktar-TB2. Представники Туреччини навіть відкрито назвали російське вторгнення “війною”. Разом із тим росіяни використовували Туреччину як один із ключових посередників торгівлі двигунами та компонентами для літаків та гелікоптерів. Раніше у цій схемі було замішано підприємство "Мотор Січ". В жовтні 2022 СБУ затримала керівника “Мотор Січ” Вʼячеслава Богуслаєва за колабораціонізм, заарештували і його майно, яке оцінили в 1 млрд$.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Світове турне двигунів “Мотор Січ”

 

Підприємство Богуслаєва фактично використовувало Туреччину як посередника у перепродажах: компанії з Туреччини замовляли двигуни та інші компоненти, які потім були продані російським фірмам. Йдеться про такі компанії, такі як, наприклад, "Thk Gokcen Havacilik Ikt. Isl. Ve Mgi Defence Uluslararasi Tic. Ltd. Sti.".

 

 

Липень-вересень 2022 року: "Мотор Січ" поставила до Туреччини чотири двигуни ТВ3-117ВМ, які використовуються у вертольотах Мі-28, Мі-8МТ, та Мі-17. Ці двигуни були далі продані російській фірмі АО "Ютейр Вертолетные Услуги".

 

Листопад-грудень 2022 року: було здійснено вісім транзакцій, де "Thk Gokcen Havacilik Ikt. Isl. Ve Mgi Defence" продала АО "Ютейр Вертолетные Услуги" уживані двигуни ТВ3-117ВМ та допоміжні двигуни АИ-9В, призначені для встановлення на цивільні вертольоти моделей Мі-8АМТ.

Індія, Японія, Швейцарія, Тайвань. Запчастини для “Комети”

Виявлено, що індійська компанія "Si2 Microsystems Pvt Ltd" використовується як посередник для імпорту елементів для супутникової навігації в росію. Ці елементи, виготовлені в Ірландії, США та Японії. Їх можуть використовувати у розвідувальних безпілотниках "Орлан", що застосовуються проти України.

Орлан-30 виставковий зразок
Дрон “Орлан-30”. На такому БпЛА можуть встановлювати антенну решітку "Комета-М". Джерело: Вікіпедія

Продукція від швейцарської компанії "U-Blox", використовується в російських безпілотниках. Найбільшим імпортером продукції “U-BLOX” в рф є ТОВ "Ультран ЭК" (під санкціями в Україні). 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

"Комета" — російська антенна решітка, що обходить українські РЕБ і міжнародні санкції

 

У жовтні 2022 року в антені "Комета-М", яку знайшли українські військові в розвідувальному дроні "Орлан-10", виявлено компоненти тайванського виробника “Cirocomm”. За маркуванням деякі деталі були виготовлені 2-8 травня 2022 року.

 

Тож, тут виявлено факти співпраці з росією компаній з цілого ряду країн — Індія, Японія, Швейцарія, Тайвань — читайте деталі у статті.

США та Велика Британія. Постачання сировини до рф

російські ТРЦ перетворюють на заводи з виробництва БпЛА, такі як "Ланцет" та "Шахед". Ключова компанія у цій сфері — Zala Aero Group, що входить до складу "Концерну Калашников". За даними дослідження Molfar, росіяни переобладнали декілька ТРЦ під потреби виробництва БпЛА, зокрема "Італмас" в Іжевську, який тепер використовується як виробничі майстерні. Та в ході дослідження виявилося, що бізнес деяких країн, котрі є беззаперечними союзниками Україні у її протистоянні росії, допомагають рф нарощувати озброєння.

 

Наприклад, “Allied Mineral Products”. Це компанія зі США, що постачає компоненти в росію. Зокрема, матеріали, які можуть використовувати у виробництві мікроелектроніки та високошвидкісних мікросхем. Потенційно такі мікросхеми можуть бути застосовані в БпЛА “Ланцет” та іншій військовій техніці.

 

“Allied Mineral Products” також має підрозділ в Китаї. Через нього ввезли у росію  пластини, листи та стрічки з агломерованої слюди. Ці пластини були зроблені у Великій Британії.  Їх можуть використовувати, зокрема, у виробництві складної електроніки. Тобто тих самих дронів “Ланцет” або “Шахед”. 

 

Або, скажімо, “Mineral Manufacturing” —  один з експортерів муліту.  Цей матеріал також може використовуватися в виробництві мікроелектроніки. 

 

Назва компанії-експортера

Дата транзакцій

Товар

Країна походження

Можливе використання

Allied Mineral Products Tianjin Co Ltd (Китай)

20.02.2023;

09.03.2023;

24.03.2023;

03.04.2023;

23.05.2023;

23.06.2023;

12.07.2023;

31.07.2023

Пластини, листи та стрічки з агломерованої чи реконструйованої слюди, на основі або без неї 

Велика Британія 

Слюда може використовуватись у виробництві двигунів, генераторів, трансформаторів, конденсаторів, резисторів.

31.08.2022;

03.11.202201.12.2022;

10.03.2023;

23.06.2023;

28.07.2023;

31.07.2023

 

Мулліт

Китай

Матеріал підкладки з мулітової кераміки має низьку діелектричну проникність, низький коефіцієнт теплового розширення та хорошу міцність, і підходить для використання у високошвидкісних мікросхемах мікроелектроніки

Allied Mineral Products (США)

07.06.2022

Мулліт

США

Може використовуватись у виробництві високошвидкісних мікросхем мікроелектроніки

Mineral Manufacturing (США)

07.07.2022

Мулліт

США

Може використовуватись у виробництві високошвидкісних мікросхем мікроелектроніки

Mirena Mineralien Erz (Німеччина)

20.04.2022

Мулліт

Німеччина

Може використовуватись у виробництві високошвидкісних мікросхем мікроелектроніки

Allied Mineral Products Europe B.V. (Нідерланди)

07.07.2022;

04.08.202218.10.2022;

08.11.2022;

04.08.2023

Листи з агломерованої чи реконструйованої слюди

Велика Британія 

Слюда може використовуватись у виробництві двигунів, генераторів, трансформаторів, конденсаторів, резисторів.

11.08.2022;

08.12.2022;

08.12.2022;

05.04.2023;

25.04.2023;

06.07.2023

Мулліт

США

Може використовуватись у виробництві високошвидкісних мікросхем мікроелектроніки

Повну версію таблиці дивіться у нашому матеріалі

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Як росіяни виробляють “Шахеди” та “Ланцети”

 

Протягом 2022-2023 року зафіксовано постачання від цих компаній з США до росії.  Вочевидь росіяни мають довгострокові плани. Виробництво дронів “Шахед” та “Ланцет” дуже важливе для рф.

Німеччина. Космічний стартап з росії

"Exolaunch" — це німецька компанія, що спеціалізується на запуску мікросупутників. Вони, зазвичай, потрібні для збору даних, спостережень за Землею, наукових досліджень та комунікацій.

 

Компанія базується у Німеччині, але більшість її керівників — з росії, мають тісні звʼязки з державними структурами рф. 

 

Наприклад Жанна Мєдвєдєва (Jeanne Allarie) Віцепрезидентка з питань запусків космічних апаратів. Народилася у місті Красноярськ. Працює у компанії “Exolaunch” з 2018 року. Жанна з 2013 по 2018 роки працювала у “Главкосмосі” й відповідала за сферу російсько-китайського співробітництва в області цивільного космосу. 

 

Восени 2022 року відпочивала у Непалі. У цій поїздці вона була разом виключно з росіянами: діти російських депутатів і членів прокремлівських партій, керівники підсанкційних компаній. Наприклад, з Наталією Осман (Inst). Це російська журналістка, дочка військовогодружина Мурада Османа (Inst), який також був у цій подорожі. Батько Мурада Османа, ймовірно, двічі балотувався від прокремлівської партії “Справедлівая росія”. Відпочивала з Єкатєріною Кононєнко (Inst), російською кінопродюсеркою, кліпмейкеркою, співзасновницею студії “Hoodyakov Production”. Клієнти цієї студії — Грігорій Лєпс (про нього ми вже розповідали у цьому розслідуванні), Джиган, Філіп Кіркоров, Тіматі, а також державна авіакомпанія “Аерофлот”. 

 

Керівники "Exolaunch" приховують своє російське походження, змінюючи, наприклад, свої прізвища й називають себе громадянами ЄС. Як це у випадку Жанни Мєдвєдєвої яка стала Jeanne Allarie.

 

Компанія активно співпрацює з “роскосмосом” через його дочірнє підприємство — “Главкосмос”. Результати розслідування Molfar також вказують на те, що деякі працівники "Exolaunch" мають зв'язки з російськими пропагандистами, дітьми та родичами депутатів партії "Єдіная росія".

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

"Exolaunch" — філія роскосмосу під виглядом німецького космічного стартапу?

 

Ця тісна співпраця з росією може представляти загрозу для безпеки та інтересів Євросоюзу та України. Таким чином росіяни можуть обходити санкції та отримувати доступ до інформації з ЄС.

 

Керівник “Exolaunch” — Дмітрій Богданов — у 2017 році заявив, що “Exolaunch” та “Главкосмос” разом створювали інфраструктуру для розробки мікросупутників на базі російських університетів. Вони також підписали контракти на закупівлю супутників на РН “Союз” упродовж 2-3 років. Усі партнери цієї співпраці — російські компанії. 

 

Востаннє Exolaunch відправляли супутники за допомогою російських “Союзів” у 2020 році. Після того — вони співпрацюють лише зі “SpaceX та “Rocket Lab”. Однак “Exolaunch” досі у переліку партнерів “Главкосмоса”.

 

ОАЕ. Постачання Starlink та двигунів “Мотор Січі” в рф

Один з каналів постачання Starlink до росії пролягає через ОАЕ. Це підтверджується перехопленням розмови окупантів. Також це підтвердив один з фахівців, що працює у магазині Top Machines в рамках HUMINT-операції Molfar. Телеграм магазину має звʼязки з Дубаєм. Інший російський магазин DJI russia також має зв’язки в Дубай через телеграм (1 2 3). Обидва магазини підписані на групу відправлення посилок з ОАЕ в росію (12). 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії

 

Завдяки таким каналам росіяни, схоже налагодили продаж старлінків. У лютому 2024 зʼявилася інформація, що російські окупаційні сили використовують Starlink на території України. Водночас українські військові скаржились на проблеми зі стабільністю та швидкістю інтернету від Starlink. 

 

Top Machines  — один з магазинів який продає старлінки у росії. На сайті пишуть, що продають “Старлинк в наличии для СВО” вже півтора року та надають “вічну” гарантію на техніку та акаунт (якщо не буде “прильотів” у сам термінал). 

 

Повертаючись до теми “Мотор Січ”. В ОАЕ функціонує одразу декілька компаній, які співпрацюють з рф. Зокрема  “Kaleidoscope FZE” поставляв запчастини до “Уральского завода гражданской авиации” (УЗГА). Це стосується запчастин для двигунів “ТВ3-117” виробництва “Мотор Січ” (12).

 

Компанія  Linker FZE постачає запчастини для двигунів  ТВ3-117ВМ до Авиа-ФЭД-Сервис”. Останнє постачання на момент розслідування було датоване  07.03.2023 року. Експортували деталь для літака цивільного призначення, але ІЛ-76ТД — це цивільна модифікація важкого військово-транспортного літака.

 

І ще одна компанія — “MSB Helicopter FZE”, яка займалася постачаннями до АО “Борисфен”, ООО “Аэротехсервис-филиал”. Вони продавали росіянам деталі двигунів Д-18T АТ “Борісфєн” (АО “Борисфен”). Останні продажі на момент розслідування зафіксовані у 2021-2022 роках. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Світове турне двигунів “Мотор Січ”

 

Казахстан. Starlink та реекспорт до росії

 

Ймовірно, через Казахстан росіяни купують Старлінки для використання їх у війні проти України. Один з варіантів як це робиться — росіяни створюють підприємства в іншій країні, реєструють там компанію. Ця новостворена компанія на замовлення викуповує необхідні товари та реекспортує їх до рф. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Мікрочипи для війни проти України: як росія обходить санкції за допомогою Казахстану?

 

Питання реекспорту товарів через Казахстан досі залишається відкритим. У травні 2022 року в російських мережевих магазинах з'явились телефони Samsung, призначені для казахстанського ринку. Також у червні завод телевізорів Samsung у Калузі частково відновив роботу, але вироблена продукція йтиме лише на експорт до Казахстану, Киргизії, Узбекистану та інших країн.

 

У липні у мережевих магазинах “М.Відео”, re:Store, Wildberries та “Связной” з'явилися MacBook, завезені з Казахстану шляхом паралельного імпорту.

 

Команда Molfar раніше дослідила компанії, через які росія завозила найбільшу кількість товарів на свою територію. Ось деякі з них: 

 

інфографік приклади можливого паралельного імпорту через Казахстал до рф
 

Іран. Співпраця і “Шахеди”

В кінці січня Іран підписав з росією 20-річну угоду про співпрацю. Вона включає спільну діяльність у галузі видобутку нафти та газу. Також росія тепер матиме пріоритет на розробку нафтових та газових родовищ Ірану. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

43 спіробітника виробництва “Шахедів” в Алабузі — деанон

 

Алабуга — спеціальна економічна зона у Татарстані, росії, що розташована за 10 кілометрів від міста Єлабуга. Згідно з публікацією станом на березень 2022 року там працювало 33 підприємства і близько 20 були на стадії проєктування або будівництва. Деякі з цих виробництв мали при собі інститути, де мають навчатися майбутні працівники.  Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, коли на країну-агресора наклали санкції, все змінилось. “Алабуга” відіграє ключову роль у планах росії створювати більше дронів.

 

Ймовірно, це підприємство було створено в рамках співробітництва між Іраном і рф. Тобто Іран фактично будував ці заводи для росії. Передавали інформацію про повний цикл будівництва і виробництва. 

Китай: fpv й запчастини

Співпраця між росією та Китаєм виявляється у різних аспектах. Наприклад, у постачанні дронів та деталей до них. російська компанія "Восток" може використовувати китайські дрони. Цілком ймовірно, що вони фарбують китайські дрони, та клеять на них назву "Скальпель". 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Дрон “Скальпель” — реальність чи картонний муляж? Огляд діяльності КБ “Восток” та деанон керівництва

уліки, що дрони виготовлені з дерева
Фарбовані пінопластові (або дерев'яні) дрони

 

 

На цьому фото видно, що внутрішня частина дрона має інший колір. Ймовірно, дрон виготовлений із дерева або пінопласту. На фото вони розміщені на пінопластових плитах виробництва компанії "Penoplex Fondament".

 

9 червня 2023 року командир аеророзвідників групи “Птахи Мадяра” — Роберт “Мадяр” Бровді — опублікував відео, на якому зафіксовано використання росіянами дронів виробництва “iFlight”. “Мадяр” закликав ЄС та США накласти санкції на цю компанію. 

дрони Iflight з відео російських військових
Скриншоти з відео російських військових. На знімку можна побачити логотип компанії Iflight на дроні

iFlight — китайський виробник і постачальник дронів та компонентів для FPV. Компанія зосереджується на розробці інноваційних рішень у сфері аерофотозйомки. Згідно із розслідуванням “Wall Street Journal”, станом на лютий 2023 дрони компанії iFlight Technology Company Limited продовжували надходити до російських збройних сил.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Як Китай постачає дрони до рф, обходячи санкції: схеми, юрособи, навчальні центри

 

Цивілізований світ засудив вторгнення рф в Україну. Санкції, введені багатьма країнами, мали на меті ізолювати росію від світової економіки, обмежити її політичну й військову активність. У 2022 здавалося, що така єдність швидко покладе край путінській агресії. Однак за два роки повномасштабної війни стало очевидно, що є окремі бізнеси, які встали на бік путіна. Вони досі допомагають рф обходити санкції. Іноді це цілі країни, іноді окремі компанії і бізнесмени. У будь-якому випадку росія змогла створити цілу павутину навколо себе. Якщо так триватиме й далі, то світ остаточно втратить можливість відновити безпеку і стабільність. Це вимагає рішучих дій. Більш жорстких санкцій, контролю за цими санкціями аби покласти край співпраці з агресором.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Глобал #аналітика #Звʼязки з росією
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

Чому більше немає потреби атакувати Кримський міст? Нульові перевезення та обхідні маршрути в окупованих територіях — Molfar аналізує супутникові фото
Чому більше немає потреби атакувати Кримський міст? Нульові перевезення та обхідні маршрути в окупованих територіях — Molfar аналізує супутникові фото

У статті розглядається стан Кримського мосту після атаки у липні 2023 року. Аналітики аґенції Molfar зʼясували, що наразі залізнична частина незаконно збудованої переправи не бере участі у воєнній логістиці росіян та виявили нові шляхи стратегічних переправ, які наразі є значно функціональнішими, ніж розбите залізничне полотно Кримського мосту, й становлять реальну загрозу.

Зв’язатися з нами